Ziele angielskie ziarno

0013

Ziele angielskie ziarno

Waga
4,80 zł
Brutto
Ilość

  Polityka bezpieczeństwa

(edytuj w module Customer Reassurance)

  Zasady dostawy

(edytuj w module Customer Reassurance)

  Zasady zwrotu

(edytuj w module Customer Reassurance)

Opis

Ziele angielskie – co to jest?

Ziele angielskie jest suszonym na słońcu, niedojrzałym owocem wiecznie zielonego korzennika lekarskiego (Pimena dioica). Roślina ta ma szaro-białą korę, krzewiaste poszycie i duże eliptyczne, błyszczące liście. Pochodzi z lasów Ameryki Środkowej i Jamajki, a owocem drzewa pimentowego jest kulista jagoda pochodząca z białych kwiatów. Przyprawa wywodzi swoją nazwę od portugalskiej pimenty, hiszpańskiego pimiento, czyli pieprzu. Handlowe ziele angielskie, które charakteryzuje się ostrym korzennym smakiem i zapachem zbliżonym do aromatu goździków, gałki muszkatołowej oraz cynamonu uzyskuje się z owoców innego gatunku – Pimenta racemosa, występującego przede wszystkim w Ameryce Środkowej.

Ziele angielskie – właściwości lecznicze

Jagody ziela angielskiego zawierają glikozydy oraz fenylopropanoidy należące do związków estrowych. Wykazują one działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwbólowe. Dlatego poza kuchennym zastosowaniem ziela angielskiego, przypisuje się mu następujące właściwości lecznicze:

  • poprawia trawienie,

  • pomaga w zaparciach,

  • łagodzi objawy niestrawności,

  • działa miejscowo antyseptyczne.

Suszony owoc ziela angielskiego zawiera maksymalnie do 5 proc. olejku eterycznego, którego zdecydowana większość (około 80 proc.) to eugenol. Pozostałą część stanowią białka, lipidy, witaminy A, B1, B2 i C oraz minerały (m.in. wapń, żelazo, magnez i potas). Wartość energetyczna ziela angielskiego wynosi 263 kcal w 100 g. Owoc korzennika lekarskiego często łączony jest z ziołami, które mają działanie tonizujące lub przeczyszczające.

Ziele angielskie – działanie

Podobnie jak w przypadku goździków, jako pierwszą pomoc przy bólu zęba olej z ziela angielskiego można stosować bezpośrednio na dziąsło. Eugenol zawarty w pieprzu angielskim miejscowo hamuje wzrost wielu różnych patogenów. Badania naukowe wykazują, że mieszanka oleju eterycznego ziela angielskiego, ekstraktów z czosnku i oregano może zwalczać zakażenia m.in. E. coli czy Salmonellą. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnych doskonale sprawdza się na ból gardła, natomiast olejek eteryczny ziela angielskiego dodawany jest do olejków do masażu oraz do kąpieli.

Warto wspomnieć, że ziele angielskie na ból głowy jest stosowane ze względu na przyjemny zapach, który pomaga także przy przewlekłym zmęczeniu. Ponadto ta przyprawowa roślina wspomaga krążenie, co łagodzi bóle spowodowane skurczami oraz napięciami mięśni. Dzięki temu wykorzystuje się ziele angielskie na stawy i bóle mięśni w formie ciepłych okładów.

Ziele angielskie – jak stosować?

U kobiet cierpiących na bóle menstruacyjne ziele angielskie może mieć zastosowanie jako lek rozkurczający mięśnie gładkie. Zamiast tabletki warto rozgryźć 2 kuleczki i połknąć lub wypić w postaci gorącej herbatki.

W kosmetyce ziele angielskie może służyć jako domowy tonik do skóry skłonnej do wyprysków czy zaatakowanej trądzikiem. Skórę należy przemywać naparem z ziela angielskiego (1 łyżeczkę owoców należy rozetrzeć w moździerzu i zaparzyć w szklance gorącej wody). Zawarty w zielu angielskim eugenol dobrze sprawdzi się do płukania gardła i jamy ustnej przy stanach zapalnych.

Ziele angielskie jest szeroko stosowane w kuchni – pierwszy raz zostało użyte jako przyprawa na Karaibach przed przybyciem Europejczyków. Całe owoce korzennika lekarskiego mają dłuższą trwałość niż sproszkowane, dlatego do każdego użycia powinny być świeżo mielone.

Ziele angielskie najczęściej używa się do przyprawiania zup, wędlin, marynat oraz sosów czy produktów kiszonych. Szczególnie poleca się dodawać je do ciężkostrawnych potraw. Zwykle wystarczy dodać maksymalnie 3–4 ziarna.

Do czego jeszcze można wykorzystać owoce ziela angielskiego? Przyprawa ta ma zastosowanie w kuchni do aromatyzowania słodkich deserów – ciast z owocami, budyni oraz do mieszanek herbacianych czy grzanego wina. Ziele angielskie zastąpić można mieszanką następujących przypraw: goździków, cynamonu oraz pieprzu – zapewnią one podobny aromat i smak.

 

 

 

.

.

.

.

.

.

  • Informacja o alergenach:

Na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające: gluten, gorczycę, orzechy, seler, sezam, soję. Pakowanie wymienionych produktów jest rozdzielone czasowo, jednak nie możemy w 100% zagwarantować, że w pakowanych produktach nie znajdą się śladowe ilości alergenów.

Szczegóły produktu
0013
1000 Przedmioty

Opis

Skład
ziele angielskie
Kraj pochodzenia
Meksyk

Specyficzne kody

EAN13
5908288990141
11 innych produktów w tej samej kategorii:
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Śledź nas na Facebooku